Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zpravodajství > Datové schránky od 1.1. 2023 povinné

Datové schránky od 1.1. 2023 povinnéDatové schránky povinné od 1. ledna 2023

 

       V roce 2021 byl schválen zákon č. 261/2021 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s další elektronizací postupů orgánů veřejné moci (tzv. DEPO). DEPO dotváří změny, které v oblasti elektronizace ve veřejné správě přinesl zákon č. 12/2020 Sb., o právu na digitální služby a o změně některých zákonů.

Dle této nové legislativy bude automaticky počátkem roku 2023 pro podnikající fyzickou osobu nebo pro právnickou osobu zřízena datová schránka (dále jen “DS“), a to na základě zápisu do příslušné evidence, která informaci o zapsání automaticky zapisuje také do registru osob. Tuto datovou schránku nelze znepřístupnit.

Datová schránka nahrazuje jak elektronický, tak i vlastnoruční podpis – úkon učiněný datovou schránkou má tedy stejné účinky jako úkon učiněný písemně a podepsán.

Datová schránka bude automaticky založena všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám. Datovou schránku musí mít také SVJ a spolky.

Datovou schránku si mohou zřídit i fyzické osoby nepodnikající. S jejím zřízením vám rádi poradí pracovnice obecního úřadu.

Pro více informací o datových schránkách lze navštívit webové stránky www.chcidatovku.cz

a pro přihlášení do datových schránek www.mojedatovaschranka.cz.

Informace poskytuje také infolinka 954 200 200.

Identita občana

Výhody datové schránky

Datovka_banner_na-weby-uradu_600x300.jpg