Změna velikosti písma

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Hřbitovy

Hřbitovy

Někdy nám přijdou do života chvíle, které nebývají šťastné a mohou nás citově velmi zasáhnout. Takovou chvílí může být například smrt milované či blízké osoby, se kterou se obvykle nelze lehce vypořádat. I přes veškerou bolest, kterou pociťujeme, je důležité začít přemýšlet kromě posledního rozloučení také na důstojné uložení toho, kdo nás opustil.

Naše obec provozuje a spravuje dvě pohřebiště:

Jak při vyřizování postupovat?

Uložení do hrobu

Uložení do hrobu podléhá oznamovací povinnosti dle zákona č. 256/2001 Sb., o pohřebnictví.

K vyřízení této životní situace je třeba vyplnit formulář Souhlas se zřízením hrobového místa v Opatovicích nad Labem nebo Souhlas se zřízením hrobového místa v Pohřebačce, který je k dispozici na obecním úřadu, či v přímém odkazu na soubor, a odevzdat jej na podatelně OÚ, současně s tímto souhlasem je nutné také vyplnit formulář Žádost o povolení uložení do hrobu na hřbitově v Opatovicích nad Labem nebo Žádost o povolení uložení do hrobu na hřbitově v Pohřebačce.

Úprava hrobu

Úprava hrobového místa je možná pouze se souhlasem OÚ Opatovice nad Labem.

Vyjádření OÚ lze získat podáním vyplněného formuláře Souhlas s úpravami hrobového místa v Opatovicích nad Labem nebo Souhlas s úpravami hrobového místa v Pohřebačce. Formulář naleznete na obecním úřadě, nebo v přímém odkazu. V případě, že občan získá potřebný souhlas obecního úřadu, je povinen provést úpravy hrobového místa tak, jak uvedl v potvrzeném formuláři. Po dokončení úprav, je nutné OÚ tuto skutečnost opět nahlásit. Finální úpravu hrobového místa lze také doložit fotografiemi.

Zrušení hrobu

Rušení hrobového místa podléhá nutnosti ohlásit svůj záměr obecnímu úřadu pomocí Žádosti o zrušení hrobového místa, kterou podává nájemce hrobu nebo jeho dědic, případně osoba, která prokáže příbuzenský vztah k původnímu nájemci. Po schválení žádosti OÚ je žadatel povinen vyklidit hrobové místo a předat ho určenému pracovníkovi OÚ Opatovice nad Labem, tzn. odstranit hrobové zařízení (náhrobky apod.) včetně uren, nebo jej přenechat dalšímu nájemci dle Žádosti o zrušení hrobového místa dohodou.

Máte otázky? Napište nám.

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů

Počasí

Úterý Zataženo 5/1 °C
Středa Polojasno 5/1 °C
Čtvrtek Oblačno 3/0 °C
Pátek Zataženo 2/0 °C