Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zpravodajství > Světový den sluchu

Světový den sluchuSvětový den sluchu

Cože? Že si mám dojít na vyšetření sluchu?

 

Pečujte o svůj sluch, chcete-li slyšet celý život!” (To hear for life, listen with care.) Tímto heslem by se dala shrnout podstata Světového dne sluchu, který stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO) na 3. března. Tento den by nás měl upozornit na důležitost ochrany sluchu a na význam včasné lékařské prohlídky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) také varuje, že počet lidí se ztrátou sluchu narůstá. Velkým nebezpečím jsou osobní audio zařízení, práce v hlučném prostředí, zábavní akce, ale také akustický smog, kterému jsou obyvatelé velkých měst vystaveni prakticky neustále. Důležitou roli hrají i genetické faktory, vrozené vady, onemocnění nebo úraz. Sluch by si měly hlídat především osoby starší 60 let nebo ti, kdo užívají léky poškozující sluch. 

 Varovné signály, které upozorňují na možný problém se sluchem, jsou nenápadné. Může jít o zvyšování hlasitosti u rádia či televize nebo pocit, že člověk špatně slyší při hovoru s přáteli, ať už je to naživo či po telefonu. Na místě je v takovém případě konzultace s lékařem a vyšetření tónovou audiometrií, vysvětluje Mgr. Eva Štípková, vedoucí komunikace Tichého světa.

Mnohé poruchy sluchu jsou dobře odstranitelné a další možnosti řešení jsou dostupné i efektivní. Pokud potřebujete v této věci podpořit nebo se dozvědět více informací, můžete se obrátit na konzultantky a konzultanty Tichého světa.

Sluchové postižení není ničím výjimečným. Podle údajů Evropské federace nedoslýchavých lidí (EFHOH) žije v Evropě okolo 80 milionů lidí (16 % evropské populace), kteří trpí ztrátou sluchu v různé míře. Je tedy s podivem, že sluchadla jsou stále vnímána většinou negativně. Jde však o základní kompenzační pomůcku jako třeba brýle, které jsou pro společnost již naprosto přirozené. 

Kontaktní osoba:
Bc. Tereza Pospíšilová, e-mail: tereza.pospisilova@tichysvet.cz, mobil: 702 167 010