Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zpravodajství > Křišťálová popelnice

Křišťálová popelniceNejen perníková, nyní i křišťálová

     V České republice pravidelně třídí odpady celé ¾ obyvatel. V roce 2023 vytřídil každý obyvatel ČR prostřednictvím systému obcí i výkupen v průměru 75,6 kilogramu papíru, skla, plastů, kovů a nápojových kartonů. Jak jsou na tom ale jednotlivá města a obce ČR? Na to odpovídá i tentokrát celorepubliková soutěž obcí ČR v třídění odpadů „O křišťálovou popelnici 2023“.  Ty nejlepší obce ocenili zástupci Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která je vyhlašovatelem soutěže, na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci probíhající konference ODPADY A OBCE 2024.

    Do užšího výběru 20. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici tak postoupilo 66 nejlepších měst a obcí. Jako v minulých letech se i tentokrát soutěžilo ve třech velikostních kategoriích – do 500 obyvatel, od 501 do 5 000 obyvatel a v kategorii nad 5 000 obyvatel. Tři nejlepší z každé kategorie byli oceněni na slavnostním večerním ceremoniálu v Hradci Králové 12. 6. 2024. 
    Ve střední kategorii, tedy mezi obcemi mezi 501 až 5 000 obyvateli, vystoupaly nejvýš Opatovice nad Labem, zástupce Pardubického kraje.

    Jaké faktory rozhodují? Hodnocení zahrnovalo množství vytříděného odpadu na osobu, poměr tříděného a komunálního odpadu, a hustotu sběrné sítě. Obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu a ty, které sbírají všechny povinné komodity, získaly bonusové body.

    Každý malý krok může mít velký dopad na zlepšení třídění odpadů a ochranu životního prostředí v obci. Společným úsilím mohou občané Opatovic nad Labem udržet své výsledky, a dokonce je ještě vylepšit.

Gratulujeme všem vítězům a děkujeme občanům Opatovic nad Labem a Pohřebačky za jejich příkladnou práci v oblasti třídění odpadů!


VÝSLEDKY SOUTĚŽE O KŘIŠŤÁLOVOU POPELNICI 2023

Absolutní vítěz: Havlíčkův Brod

kategorie Obce do 500 obyvatel:

  1. Salačova Lhota
  2. Zlatá Olešnice
  3. Heřmanice u Oder

kategorie Obce 501 –5 000 obyvatel:

  1. Opatovice nad Labem
  2. Dubá
  3. Velká Bystřice

kategorie Obce nad 5 001 obyvatel:

  1. Havlíčkův Brod
  2. Hořice
  3. Uherský Brod
Křišťálová popelnice_II.jpg
Křišťálová popelnice _IV.jpg