Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zpravodajství > Bezpečná cesta do školy

Bezpečná cesta do školy    Za špatného zimního a podzimního počasí panují na silnici nepříznivé bezpečnostní podmínky. V dešti či bouřce je pro řidiče aut mnohem těžší rozeznat na silnici děti a cyklisty. Bezpečnost dětí je značně vyšší, pokud jsou výrazně oblečené.

   Aby řidiči děti na dálku dobře viděli, měly by nosit nápadné barvy. Světlé oblečení vytváří kontrast vůči okolnímu prostředí a zvýrazňuje siluetu dítěte. Obzvláště v pochmurných ročních obdobích bychom se z hlediska bezpečnosti měli vyvarovat černým bundám a mikinám, které nejsou za špatného světla vidět.

   Jako pomůcka může posloužit reflexní odrazka, která výrazně zlepšuje viditelnost dětí. Reflexní odrazky odráží světlo na velkou vzdálenost, a tak mají řidiči dostatek času zpomalit. Kromě toho se děti často cítí ve tmě nesvé a nejisté. Pokud děti samy vědí, že jsou dobře vidět, mají lepší pocit na cestě do školy a jsou si jistější při přecházení přes přechod. Pokud jde o pohyb po krajnicích, kde není osvětlení, platí v Česku od roku 2016 zákon o povinnosti nošení reflexního značení, jehož porušení se může trestat pokutou.

Další typy a rady jak zvýšit bezpečnost dětí naleznete zde