Rada obce je výkonným orgánem obce v oblasti samostatné působnosti a ze své činnosti se odpovídá zastupitelstvu obce.
Rada obce připravuje návrhy pro jednání zastupitelstva obce a zabezpečuje plnění jím přijatých usnesení. Zabezpečuje rozhodování ostatních záležitostí patřících do samostatné působnosti obce, pokud nejsou vyhrazeny zastupitelstvu obce. Jakožto operativnímu orgánu obce jsou jí svěřeny méně závažná práva a povinnosti, které nejsou natolik závažné, aby musely být ve výhradní působnosti zastupitelstva.
Radu obce tvoří starosta, místostarosta a další členové rady voleni z řad členů zastupitelstva obce. Počet členů rady musí být lichý.
Rada obce se schází podle potřeby a její schůze jsou neveřejné. Tato schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina všech jejích členů. Aby bylo rozhodnutí přijato, musí s ním tato většina souhlasit. Z každé schůze rady obce musí být pořízen zápis, a to do 7 dnů od jejího konání. Zápis ze schůze rady, včetně vzniklých usnesení, musí být uložen u obecního úřadu k nahlédnutí členům zastupitelstva obce.
Komise jsou kolektivní orgány, které jsou v souladu s obecním úřadem utvářeny nebo rušeny radou obce (jde o vyhrazenou pravomoc rady obce). Radě obce je vyhrazeno rovněž jmenovat a odvolávat z funkce jejich předsedy a členy. Obec na rozdíl od úpravy složení výborů zastupitelstva neudává další požadavky na složení komisí s výjimkou komise, které byl svěřen výkon přenesené působnosti.
Členové komisí (včetně jejich předsedů) nemusejí být členy zastupitelstva obce a nemusejí být ani občany naší obce.
Jmenné seznamy členů odborných komisí obsahují také aktuální kontaktní údaje, které můžete ke komunikaci s konkrétním členem komise použít.
Dohady kolem kauzy, zda má či nemá, zda smí či nesmí být za dané situace v naší obci zřízena rada obce, nekončí. Pomocí sdílených dokumentů můžete sledovat průběh této kauzy: