Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Úřad > Projekty obce a Publicita > Oprava opatovické hřbitovní zdi

Oprava opatovické hřbitovní zdi 

          Oprava hřbitovní zdi, která se již na několika místech nebezpečně kácela byla zahájena. Obec požádala Ministerstvo kultury na opravu hřbitovní zdi o dotace, které zdůvodnila její historickou hodnotou. Počátkem dubna 2022 jsme dostali vyrozumění, že dotace schválena nebyla.

          Hřbitov je důležité pietní místo, je morální povinností, aby péči o něj obec plně převzala. Zeď, jejíž oprava bude stát 2 418 260 Kč, opraví obec ze svého rozpočtu. Jakmile budou další volné prostředky, vloží se do plánu i oprava márnice, vnitřních chodníků a III. etapa rekonstrukce zdi, což bude opět obnášet další 2 miliony z rozpočtu obce. 

          Zhotovitelem díla je Eko Broumovsko s.r.o., a pracuje se na dvě etapy. Projektovou dokumentaci stavby zpracovala firma INRECO s.r.o., společnost pro rekonstrukce památek.

Rekonstrukce opatovické hřbitovní zdi ale neprobíhala od začátku jako po másle. Během bouracích prací se nečekaně zjistilo, že velká část zdi nemá vůbec základy, a to v celkové délce 17 m, což samozřejmě znamená nejen zdržení rekonstrukce, ale především její výrazné prodražení. K poškození zdi jako takové docházelo mimo jiné i proto, že dřív nebyly žádné závazné normy, které by určovaly minimální vzdálenost náhrobků ode zdi. Některé z náhrobků se přímo o zeď opíraly, do mezery mezi nimi a zdí vtékala voda a při jejím opakovaném mrznutí a tání postupně docházelo k devastaci zdiva. V minulosti se také v těsné blízkosti zdi vysazovaly stromky, z nich jsou nyní mohutné listnáče nebo jehličnany a jejich kořeny jsou vrostlé pod hřbitovní zeď. Můžeme ale ubezpečit naše občany, že kvůli těmto stavebním pracím nebude žádný strom v areálu hřbitova pokácen. Kořeny stromů, které musely být kvůli zbudování nových základů obnaženy, byly odborně ošetřeny a obloženy tak, aby po dokončení rekonstrukce mohly pokračovat v růstu.

Termín dokončení je plánován na září 2022.

Fotodokumentace z průběhu rekonstrukce