Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Zpravodajství > Volby prezidenta republiky- I. kolo

Volby prezidenta republiky- I. koloVolba prezidenta – I. kolo

 

Hned v úvodu chceme poděkovat všem voličům, kteří se v pátek 13. a v sobotu 14. ledna 2023 dostavili do volebních místností, aby dali v přímé volbě hlas jednomu z 8 kandidátů na budoucího prezidenta. Účast voličů překonala snad všechny volby, které se kdy v Opatovicích nad Labem konaly. Fronty voličů se netenčily několik hodin po sobě. Velkou měrou k tomu zřejmě přispělo i to, že se naši občané kromě volby prezidenta vyjadřovali také v referendu.

Stejně tak musíme poděkovat i všem členům volebních komisí, kteří se prošlý víkend skutečně nenudili. Kromě hlasů 8 prezidentských kandidátů počítali i výsledky referenda, takže v sobotu odcházeli domů již po setmění.

I když nás čeká ještě druhé kolo voleb, pro zajímavost pár čísel I. kola:

Opatovice nad Labem měly, jako vždy, 3 volební okrsky. Tedy zatím. Vzhledem k narůstajícímu počtu obyvatel bude na další volby nutné zřídit i 4. okrsek.

Pořadí okrsků co do účasti voličů je už roky téměř neměnné. Nejvyšší účast ve volbách opět potvrdil okrsek v Pohřebačce – 82,48 %, druhým byl okrsek v Neplachově ulici – 75,58 % a těsně za ním okrsek obecního úřadu – 75,42 %. Celkově bylo odevzdáno 1 553 obálek s 1 529 platnými hlasy.

Na 1. okrsku získal nejvíce hlasů Petr Pavel – 40, 36 %, stejně tak i na druhém okrsku, kde pro něj hlasovalo 48,43 % voličů, třetí okrsek si 40,36 % zvolil Andreje Babiše.

Podrobnější statistické informace o tom, jak se volilo v každém z našich okrsků i v celé republice najdete na portále volby.cz.

Za 10 dní nás čeká II. kolo voleb. Těžko odhadnout výsledek voleb mezi dvěma favority, ale také volební účast. Necháme se překvapit.

 

 

Volby - I. okrsek.jpg
Volby_ II. okrsek.jpg
Volby_III. okrsek.jpg