Změna velikosti písma

Horní menu

Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Odpadové hospodářství > Jak na odpady v roce 2022

Jak na odpady v roce 2022

Současný zákon definuje komunální odpady takto: veškerý odpad vznikající při činnosti fyzických osob na území obce. Pozor, komunální odpad není odpad směsný, ale směsný odpad je součástí komunálního odpadu, který vzniká na území obce a pochází z činnosti fyzických osob (nepodnikatelských subjektů). Důležité jsou využitelné složky komunálního odpadu. Všechny druhy odpadů, které je možné třídit, ať už pro následnou recyklaci, obchod nebo likvidaci, by měly být vyseparovány a znovu využity. Což se bohužel děje jen z části. To ovšem neznamená, že přestaneme třídit. Naopak. Musíme třídit ještě pečlivěji. Teprve potom se část komunálního odpadu stává komoditou prodejnou, která je určena k dalšímu zpracování (např. papír, kov, plast ...). Abychom mohli, i přes současnou ztrátovost, takto zpeněžit druhotné suroviny, musí vytříděný odpad ještě někdo dotřídit, což jsou v naší obci pracovníci technických služeb.

Co nás tedy čeká v roce 2022 za změny?

Žluté, modré i oranžové pytle budou od rodinných domů vyváženy pouze 1x měsíčně, a to odděleně v Opatovicích nad Labem a Pohřebačce.

Bytové domy budou třídit veškerý odpad do příslušných kontejnerů, barvené pytle jim už přidělovány nebudou.

V Pohřebačce budou popelnice vyváženy ve čtvrtek!

Přikupování objemů a četnosti svozů, jak jsme ho znali z minulých let, již nebude možné. V roce 2022 si obyvatelé každé nemovitosti, prostřednictvím svého plátce (vysvětlení viz níže) objednají a uhradí odpadovou nádobu tak velkou, jak budou potřebovat.

Také si zvolí četnost svozů, a to buď čtrnáctidenní nebo měsíční. Ovšem s tím, že minimální objem, který je počítán na 1 obyvatele nemovitosti a jehož svoz musí uhradit ( ne nutně naplnit ) je 60 l „černého“ odpadu na měsíc. Což ale také znamená, že pokud například 5 členům domácnosti vystačí 120 l popelnice se čtrnáctidenním svozem, nemusí si k ní plátce brát ještě 60 l popelnici s měsíčním svozem, i když na ni má nárok.

Kdo je plátce?

Osoba, která je vlastníkem nemovitosti nebo vlastníkem nemovitosti pověřená, což se týká i bytových domů s SVJ, a který se k úhradě platby za všechny v nemovitosti bydlící, přihlásí vyplněním a odevzdáním příslušného formuláře.

Kde a kdy formulář majitelé nemovitostí dostanou?

Formulář bude vložen do skládačky „ČISTÁ OBEC BEZ ODPADKŮ,“ kterou každá domácnost dostane po schránky počátkem roku 2022.

Formulář ve formátu PDF zde

Formulář ve formátu DOC zde

Kdy a kam musí plátci formulář odevzdat?

Do 31. ledna 2022 na podatelnu nebo do schránky obecního úřadu.

Kdy a kde budou informace k platbě?

Počátkem roku 2022 bude každému plátci doručen platový výměr, kde nalezne kromě částky i doplňující informace jako VS, SS.

Dokdy musí být poplatek uhrazen?

Do 31. března 2022 na účet obce č. 1205472399/0800, který je veden u České spořitelny a.s., nebo ho lze uhradit přímo na pokladně obecního úřadu a to od 1. 2. 2022.

Kolik bude stát odvoz a likvidace 1 litru odpadu?

Na 1 litr odpadu se počítá s částkou 0,90 Kč.

Kolik bude stát jedné osobě odvoz 60 l odpadu při 13 svozových termínech ročně?

Základní roční úhrada svozu je 702 Kč na osobu.

Jaký je výběr popelnic a odpadových kontejnerů?

60, 80, 120, 240, 660, 770 a 1100 litrů.

Na závěr: Vyvezena bude pouze zavřená popelnice, ty které budou mít víka nadzvednutá odpadky nebo zcela odklopená, vyvezeny nebudou!

 

Příklady výpočtu úhrady za popelnice a výpočtu velikosti popelnic s různým počtem osob v domácnosti:

poplatky obrázek.jpgVelikost a četnost - obrázek.jpg

Jak správně ...do kontejnerů.jpgProč třídit.jpg


Obecně závazná vyhláška obce č. 1/2021 o místním poplatku za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci, s účinností od 1. 1. 2022

 

Obecně závazná vyhláška obce č. 2/2021 o stanovení obecního systému odpadového hospodářství na území obce Opatovice nad Labem, s účinností od 1. 1. 2022

 

 

Stanoviště sběrných nádob v Opatovicích nad Labem - mapka

Stanoviště sběrných nádob v Pohřebačce - mapka

Změny v systému a vypočítávání poplatku za svoz odpadu v roce 2022 - YouTube

Počasí

Středa Polojasno 18/8 °C
Čtvrtek Oblačno 17/11 °C
Pátek Oblačno 17/9 °C
Sobota Skoro jasno 17/11 °C